• عناصر طراحی لوگو

عناصر طراحی لوگو 

طراحی لوگو کاری بسیار خلاقانه است؛ بهترین طراحان لوگو همواره می دانند چه وظیفه سنگینی را بر عهده دارند؛ ساختن یک شناسنامه و هویت بصری، با استفاده از عناصر طراحی لوگو، برای کسب و کار شما.

کسب و کاری که از آن درآمد دارید و با آن شناخته می شوید!

قطعا یک لوگوی خوب می تواند شما و فعالیتتان را تا سال های سال در ذهن مخاطبانتان زنده نگه دارد. لوگو ها از عناصر متعددی ساخته می شوند اما شناخت عناصر مهم طراحی لوگو به طور کلی نمی تواند در ساخت همه لوگوها کمک کننده باشد؛ بلکه خلاقیت و نوآوری، مهم ترین بخش از مرحله به مرحله ی طراحی لوگو است.

فکر، فکر و فکر… مقدمه ای مهم در شروع طراحی لوگو است، تا شناسنامه ی منحصر به فردتان ساخته شود. وقتی افکار مقدماتی برای ساخت هویت برند شکل گرفتند، وقت آن است که با به کارگیری عناصر طراحی لوگو، کار را به صورت مرحله به مرحله جلو برد.

عناصر مهم طراحی لوگو در سبک های مختلف

شناخت سبک لوگو در طراحی آن اهمیت ویژه ای دارد؛ چرا که انتخاب سبک، جهت طراحی حرفه ای را مشخص می کند. اینکه کدام عناصر را به کار بگیریم و به کدام ها بیشتر توجه کنیم، تکنیک های طراحی لوگو و عناصر مهم طراحی لوگو، همگی در گرو انتخاب سبک لوگو است. بعضی از عناصر طراحی لوگو تنها در سبک های خاصی به کار می روند، در حالی که بعضی عناصر مهم در طراحی لوگو، میان تمامی سبک ها مشترک هستند و در هر صورت باید به وجود آن ها اهمیت ویژه داد.

به عنوان مثال عنصر فونت ها در طراحی لوگو تصویری نقشی ندارند، در حالی که شناسایی و رساندن پیام در همه ی انواع و سبک های لوگو مهم هستند. در ادامه این مطلب، مهم ترین عناصر طراحی لوگو را برای شما عزیزان گفته ایم؛ با ما همراه باشید.

عناصر مهم طراحی لوگو در سبک های مختلف

شناخت سبک لوگو در طراحی آن اهمیت ویژه ای دارد؛ چرا که انتخاب سبک، جهت طراحی حرفه ای را مشخص می کند. اینکه کدام عناصر را به کار بگیریم و به کدام ها بیشتر توجه کنیم، تکنیک های طراحی لوگو و عناصر مهم طراحی لوگو، همگی در گرو انتخاب سبک لوگو است. بعضی از عناصر طراحی لوگو تنها در سبک های خاصی به کار می روند، در حالی که بعضی عناصر مهم در طراحی لوگو، میان تمامی سبک ها مشترک هستند و در هر صورت باید به وجود آن ها اهمیت ویژه داد.

به عنوان مثال عنصر فونت ها در طراحی لوگو تصویری نقشی ندارند، در حالی که شناسایی و رساندن پیام در همه ی انواع و سبک های لوگو مهم هستند. در ادامه این مطلب، مهم ترین عناصر طراحی لوگو را برای شما عزیزان گفته ایم؛ با ما همراه باشید.

انتقال پیام؛ یک عنصر مهم در طراحی لوگو

اولین عنصری که در طراحی لوگو نیاز به توجه دارد، دقت در پیام رسانی برند است. این هدف، مستلزم آن است که طراح پس از در نظر گرفتن هر عنصر مجزا، لوگو را به عنوان یک شناسنامه ی کلی از برند در نظر بگیرد و آن را با شخصیت و هدف برند بسنجد تا مطمئن شود که این لوگو، نشان دهنده ی خوبی از شرکت یا کسب و کار است. زمانی که پیام و رسالت فعالیت شما، به درستی از لوگو به مخاطبان منتقل شود، یعنی مسیر طراحی حرفه ای و اصولی بوده است و می توانید از داشتن هویت بصری درست برند خود، خرسند باشید.

مشخص کردن پیام در دل یک لوگوی خاص، کار بسیار دشواری است. عوامل فرعی مانند در نظر گرفتن احساسات در طراحی لوگو و تصویر برند نیز در ساختن هویت بصری کسب و کار شما نقش دارند. این تکنیک های طراحی لوگو هستند که نقش، اهمیت و رسالت هر یک از عوامل را در طراحی تعیین می کنند.

بررسی عنصر فونت در طراحی لوگو

این که عنصر فونت در لوگوی شما نقشی دارد یا نه را نوع لوگوی انتخابی شما تعیین می کند. فونت می تواند کانون لوگوی شما باشد، یا می تواند در طرح لوگو از نام برند شما پشتیبانی کند و یا ممکن است اصلا به آن نیاز نداشته باشید. فونت ها از دو جهت می توانند جزو عناصر مهم طراحی لوگو باشند؛ یکی به خاطر انتقال محتوای نوشتاری برند که می تواند نام برند شما را به مخاطبان نشان دهد و در ذهن آن ها ماندگار شوید؛ و دیگری به این دلیل که نوع فونت به کار رفته در لوگو، باعث ارتقای لحن فعالیت شما می شود. شما عزیزان می توانید در مطلب روانشناسی فونت در طراحی لوگو، تمامی نکات طراحی لوگو مرتبط با این عنصر مهم را مطالعه نمایید.

رنگ در لوگوهای مختلف

رنگ یکی از مهم ترین عناصر طراحی لوگو است. اهمیت رنگ های به کار رفته در لوگو بیشتر از این که به دلیل زیبایی شناسی باشد، به خاطر تاثیر بالقوه ای است که پالت رنگ لوگوی شما ممکن است در بیننده داشته باشد. روانشناسی رنگ در طراحی لوگو به ما کمک می کند تا رنگ های را انتخاب کنیم که مخاطبان هدف بیشتری را به سمت برند جذب کند. روانشناسی رنگ هم چنین رنگ های غیر جذاب و منفی برند را حذف کند و به این ترتیب انتخاب رنگ های مناسب تر، آسان شود.

استایل گرافیکی لوگو

مغز انسان همواره در تلاش برای معنا بخشیدن به اشیاء است و معانی را به هر چیزی مرتبط می کند. در فرایند طراحی حرفه ای لوگو، باید اشکال مناسب را برای خلق و انتقال معنای درست برند انتخاب کرد. نماد های برند در هر لوگو، می تواند گرافیکی و حاوی تصاویر، انتزاعی و شامل خطوط، حباب ها، و سایر اشکال مبهم، و یا طراحی حروف اسم برند شما باشد. هر کدام از این سبک ها و تکنیک های طراحی لوگو، نماد و لوگوی منحصر به فردی را برای یک برند شکل می دهد. امروزه بیشتر طراحی لوگوهای انتزاعی رایج است اما محبوب ترین سبک لوگو ها، لوگو ترکیبی است که از تلفیق شکل گرافیکی و فونت برای انتقال پیام برند استفاده می کند.

بیایید برخی از معانی کلی و انتزاعی را با هم مرور می کنیم:

  • دایره ها و منحنی ها: طبیعی، سالم، کامل، آرامش بخش
  • لبه ها و زوایا: اعتماد به نفس، جسارت، بی باکی، رهبری
  • مربع و مستطیل: قابلیت اطمینان، برابری، امنیت، ثبات
  • خطوط: خطوط عمودی نشان دهنده رشد و حرکت رو به بالا و خطوط افقی قابل اعتماد و متعادل هستند.
  • اشکال ارگانیک: اشکالی مانند ابرها، برگ ها، قطرات آب برای انتقال خودانگیختگی، خلاقیت یا فرآیندهای طبیعی استفاده می شوند.

آیکون ها، عناصر گرفیکی نمادین در لوگو ها

در سویی دیگر از عناصر گرافیکی، آیکون ها قرار دارند. آیکون ها، به عنوان یکی از عناصر مهم طراحی لوگو، درک واضحی از برند را به مخاطبان شما منتقل می کنند. نماد آیکون می تواند مستقیم و غیر مستقیم به کسب و کار شما مرتبط باشد. لوگوی اپل را در نظر بگیرید؛ یک شرکت فناوری که از یک میوه به عنوان نماد برند خود استفاده می کند.

آیا عناصر طراحی لوگو در همه ی لوگو ها یکسان است؟

بسته به نوع لوگویی که برای برند خود انتخاب می کنید، عناصر طراحی لوگو متفاوت خواهند بود. معمولا برای دریافت معانی آشکار و پنهان، اکثر طراحان حرفه ای توصیه می کنند که برای تجزیه و تحلیل شخصیت و هویت لوگوهای معروف وقت بگذارید. نام تجاری برند، ارزش ها، اهداف و مخاطبان را از دل لوگو ها بیرون بکشید و تجزیه و تحلیلشان کنید.

از کجا بفهمیم عناصر به خوبی در طراحی لوگو به کار رفته اند؟

بهترین راه برای اطمینان از به کار رفتن درست عناصر در لوگو، شناخت خوب و درک هدف آن هاست. درک و شناخت درست عناصر تشکیل دهنده لوگو، قطعا وظیفه طراح لوگو است. طراح لوگو حرفه ای در ابتدای گرفتن سفارش طراحی لوگو، سعی می کند تا با ارزش ها و هدف شرکت و مخاطبان آن، بیشتر آشنا شود و با تجزیه و تحلیل این اصول، کار طراحی لوگو را حرفه ای جلو ببرد.

تکنیک های طراحی لوگو حرفه ای در استدیو نهان

نکاتی که گفتیم، خطی مشی اصلی تیم طراحی لوگوی نهان استدیو است. مجموعه نهان با تجزیه و تحلیل درست برند شما، و در نظر گرفتن جزییات و ظرافت های کسب و کار، بهترین شناسنامه را برای برند شما می سازند.

طراحی لوگو فرایندی آگاهانه است که انتخاب عناصر طراحی لوگو و کنار هم قرار گرفتن آن ها، به شکل گیری لوگو و هویتی خاص از برند شما کمک می کند. همه چیز از انتخاب فونت ها گرفته تا رنگ و شکل های گرافیکی و چیدمان آن ها باید استراتژی های خاصی داشته باشند که در نهایت به شناسایی برند شما بیانجامد.

دوست دارید وقتی مخاطبان به لوگوی شما نگاه می کنند چه فکری کنند یا چه احساسی داشته باشند؟ پاسخ به این سوال هم به شما و هم به طراح برای ساخت هویت بصری مناسب و ایده آل کمک زیادی خواهد کرد.

فرم ارتباط با ما

تماس: 02191304176