روانشناسی فونت در طراحی لوگو

تعریف روانشناسی فونت در طراحی لوگو را می توان این گونه خلاصه کرد که چگونه فونت ها و سبک های چاپی مختلف، می توانند بر افکار، احساسات و رفتار بینندگان تاثیر بگذارند. فونت از طریق برقراری ارتباط میان طراحی فونت و احساسات ناخودآگاه بر افکار موثر هستند.

برند شما دارای معانی صوتی و بصری است. همراه با نام، فونتی که برای نوشتن آن استفاده می کنید نیز اهمیت دارد؛ زیرا معنای روان شناختی بصری برای برند ایجاد می کند. روانشناسی فونت در طراحی لوگو می گوید که شما باید معنی حروف با اشکال مختلف را بدانید و مراقب باشید که به خوبی با متن لوگوی شما هماهنگ باشد.

روانشناسی قلم

برای درک بهتر معرفی روانشناسی فونت در طراحی لوگو ؛ می توانیم از یک مثال استفاده کنیم. اگر یک شرکت بانکی یا موسسه مالی دارید، می خواهید جدیت و قابل اعتماد بودن را از طریق فونت خود منتقل کنید؛ در این مسیر اگر بانکی را ببینید که از فونت Comic Sans استفاده می کند، هرگز به آن اعتماد نخواهید کرد. بنابراین انتخاب این مشاغل برای مکاتبه، باید فونت serif و فونت های رسمی تر باشد.

چرا فونت ها در طراحی لوگو مهم هستند؟

همان طور که می دانید لوگو به عنوان هویت گرافیکی و نمایشی یک شرکت عمل می کند و مشخصه اصلی نام تجاری است و برای بازار مخاطبان هدف، قابل مشاهده است. لوگوها یک عنصر اساسی از هویت کلی برند کسب و کار را تشکیل می دهند، زیرا نقشی اجباری در وب سایت، تبلیغات و بیزینس شرکت دارند. به طور کلی، رنگ ها و طراحی لوگو به عنوان نقطه کانونی برای طراحی کارت ویزیت و ست اداری و حتی چشم انداز دفاتر برند و سایر مواد بازاریابی آن نیز عمل می کند.

عنصر طراحی یک لوگو تا حد زیادی وابسته به تصوری است که یک شرکت می‌خواهد درباره خود در میان مردم ایجاد کند. لوگوهای تایپوگرافی زاویه دار تیز، از شرکت های نوآور و پیشرو تراوش می کنند، در حالی که لوگو تایپ های رنگارنگ با قابلیت های اعتماد و شکوه همراه هستند، لوگوهای شکسته و رنگ ثابت، ذوق و استعداد را به تصویر می کشند.

چرا روانشناسی فونت مهم است؟

هر فونت معنای خاص خود را دارد و با احساسات مختلفی همراه است و در روانشناسی فونت در طراحی لوگو، شما باید پیام برند و رسالت آن را با انتخاب فونت مناسب مطابقت دهید تا یک طرح منسجم با پیام و هویت بصری خود را ایجاد کنید. اینگونه پیام برند و فعالیت شما بهتر به مخاطبان شما منتقل خواهد شد. در مثال بانک، اگر می خواهید ظاهری رسمی را منتقل کنید و اعتماد مشتریان خود را ایجاد کنید، با توجه به روانشناسی فونت در طراحی لوگو، باید از فونتی استفاده کنید که این احساسات را به مشتریان منتقل می کند.

انتخاب فونت در طراحی لوگو به شکل حرفه ای و متناسب، برای هر شرکتی مهم است؛ زیرا این روش بصری و لحنی خواهد بود که آن ها با مشتریان آینده خود صحبت خواهند کرد و با انتخاب فونت مناسب مطمئن خواهید شد که پیام برند شما با لحنی که برای صحبت با آن استفاده می کنید، همسو می شود.

در روانشناسی فونت در طراحی لوگو، فونت ها شخصیت خاص خود را دارند و اگر برندها از فونت مناسب برای محتوا استفاده کنند، می توانند پیام هدف خود را به خوبی به مخاطبانشان منتقل کنند.

انتخاب فونت در طراحی لوگو: سبک های مختلف فونت

هزاران سبک فونت وجود دارد که طبق روانشناسی فونت در طراحی لوگو، هر کدام با ویژگی های منحصر به فرد خود، متمایز می شوند.

درمیان فونت ها و سبک های مختلف در طراحی لوگوتایپ، حروفی که به صورت دستی طراحی می شوند نیز دیده می شوند؛ این سبک بیشتر در میان طراحان و تصویرگران مشهور است و جذابیت و خودانگیختگی خاصی در آن وجود دارد که کمی شخصیت به کلمات می بخشد. روانشناسی فونت به ما می گوید که طراحی حروف به صورت دستی همچنین حس انسانی را به کلمات می بخشد و آن ها را مرتبط تر می کند و در عین حال، حال و هوای خاصی را ایجاد می کند. تنوع بی پایانی در این شکل از نوشتن وجود دارد که تنها توسط تخیل خالق و طراح لوگو محدود می شود.

فونت در لوگو تایپ همچنین نشان دهنده ماهیت اصلی یک نام تجاری است. روانشناسی فونت در طراحی لوگو به ما می گوید که هر نوع حروف می تواند معنای متفاوتی را به همان کلمه منتقل کند. این تفاوت ها می تواند حداقل یا حداکثری باشد و می تواند دلیل تغییر مفهوم یک کلمه باشد. سبک های مختلف فونت ها نه تنها احساسات را هدایت می کند، بلکه می تواند سن و جنسیت خاصی را نیز نشان دهد.

انتخاب فونت در طراحی لوگو شامل بررسی گزینه های مختلف فونت و سبک های آن است که برای برندها بسیار مهم است. طراحان لوگو باید ترکیب‌های مختلفی از فونت‌ها را آزمایش کنند تا ببینند چه چیزی هویت واقعی برند را به بهترین شکل روایت می‌کند و برای بازار هدف آن ها قابل دسترسی است.

وقتی با لوگوی رولکس روبرو می شوید، اولین چیزی که به ذهن می رسد «کلاسیک بی انتها» است. طراحی شیک و مینیمالیستی آن‌ها در ساعت‌ها نیز در لوگوی آن‌ها از طریق یک فونت سنتی و باوقار به تصویر کشیده شده است. قطعا اگر این شرکت از یک فونت غیر رسمی تر برای طراحی لوگوی خود استفاده می کرد، نمی توانست هاله کیفیت و تجمل خود را حفظ کند.

سفارش طراحی هویت بصری به نهان استدیو

طراحی هویت بصری برای برند، تنها شامل طراحی گرافیکی و کنار هم قرار گرفتن نماد ها نیست؛ بلکه نمادها و معانی باید به صورت مرکب با هوشمندی و خلاقیت طرح لوگو باشند و در نهایت بهترین لوگو را برای برند شما بسازند. طراحان حرفه ای نهان استدیو با بهره گیری از دانش روز خود در زمینه طراحی لوگو، و بهره گیری از نکات روانشناسی فونت در طراحی لوگو، بهترین شناسنامه بصری را در اختیار برند شما عزیزان قرار می دهند. برای مشاوره و سفارش طراحی لوگو می توانید فرم زیر را کامل نمایید.

اگر دوست دارید درباره سبک های مختلف طراحی لوگو بیشتر بدانید، حتما پیشنهاد می کنیم که مطالب دیگر ما را دنبال کنید تا اهمیت طراحی لوگو در تبلیغات را بیشتر درک نموده و با آگاهی و انتخاب برتر لوگوی خود را سفارش دهید.

فرم ارتباط با ما

تماس: 02191304176